34 athletes named Winter All-Stars

posted in: Basketball, News, Soccer | 0

34 Speed School athletes were named high school All-Stars this past season following their play on the court or field. The list was dominated this season by soccer players, headlined by Ironwood’s Kelly Koppy – named 5A Player of the Year by AllSportsTucson – along with Will Birchard of UHS, who was named the Region Defensive Player of the Year by AZ Prep 365. Players recognized included:

Basketball

Chance Strawderman, St. Augustine – AllSportsTucson 2A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Gabby Lambert, Gregory School – AllSportsTucson 1A 2nd-team

Sarah Lewis, Empire – AZ Preps 2nd-team region

 

Soccer

Kelly Koppy, Ironwood – AllSportsTucson 5A Player of the Year and 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Will Birchard, UHS – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 1st-team region and Region Defensive Player of the Year

Meghan Hawkins, Foothills – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Jesus Lespron, Tucson – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Tommy Silva, UHS – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Emma McCormick, Ironwood – AllSportsTucson 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Trevor Parry, Ironwood – AllSportsTucson 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Victoria Gutierrez, Marana – AllSportsTucson 5A 1st-team

Ainsley Swanson, Marana – AllSportsTucson 5A 1st-team

Kate Connelly, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Catalina Alvarado, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Paloma Teran, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Lauren Bollinger, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Hannah Draper, Foothills – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Niko Georgiev, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Brandon Le, Foothills – AllSportsTucson 4A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region

Reed Foster, Salpointe – AllSportsTucson 4A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region

Jeremiah Yonas, Sabino – AllSportsTucson 3A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region

Beto Morales, Sabino – AllSportsTucson 3A 1st-team, AZ Preps 1st-team region

Ben Kopiec, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps Honorable Mention

Lauren Corral, Pusch Ridge – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps Honorable Mention

Catherine Leyva, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team

Mykayla Toth, Tanque Verde – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region

Rylie Bravin, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team

Taylor Bacon, Cienega – AllSportsTucson 5A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region

Ethan Krabbendam, Ironwood – AllSportsTucson 5A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region

Peyton Middleton, Cienega – AllSportsTucson 5A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention

Ashley Tschida, Marana – AllSportsTucson 5A 3rd-team

Peyton Maxwell, Foothills – AllSportsTucson 4A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention

Emily Goldberg, Sabino – AllSportsTucson 3A 3rd-team

Dylan Rayo, Sabino – AllSportsTucson 3A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention