A record 40 Speed School athletes earned All-Star recognition during the fall season, highlighted by two Players of the Year, three first-team All-State selections, and four state champions. Speed School athletes who were recognized included:
Football
Mario Padilla, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona, 1st-team Division, 2nd-team Division (punter); AZPreps 1st-team State, 1st-team Division
Mateo Mele, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona, 1st-team Division; AZPreps 1st-team State, 1st-team Division
Matthew De La Ossa, Walden Grove – AllSportsTucson 1st-team Division punt return, 3rd-team Division kick return ; AZPreps 2nd-team State, 1st-team Division punt return, 2nd-team Division kick return
Kendall Tobin, Pusch Ridge – AllSportsTucson 1st-team Division; AZ Preps 1st-team State
Quinn Detwiler, Sabino – AllSportsTucson 1st-team Division, AZPreps 1st-team Division Offense, 2nd-team Division Defense
Bobby Heitzinger, Foothills – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona, 1st-team Division; AZPreps 2nd-team Division
Noe Beccera, Ironwood Ridge – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona, 1st-team Division; AZPreps 1st-team Division
Brandon Walker, Empire – AllSportsTucson 1st-team Division; AZPreps 1st-team Division
Cam Vega, UHS/Rincon – AllSportsTucson 1st-team Division; AZPreps 1st-team Division
CJ Franks, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Division; AZPreps 1st-team Division
Lawrence Prior, Buena – AllSportsTucson 2nd-team Division; AZPreps 2nd-team Division
Thomas Webb, Jr., Cienega – AllSportsTucson 2nd-team Division; AZPreps Honorable Mention
Josh Pasos, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Division; AZPreps Honorable Mention
Trevor Parry, Ironwood – AZPreps 1st-team Division
Isaiah Tavakolian, Empire – AZPreps 2nd-team Division
Christian Massey, Salpointe – AZPreps 2nd-team Division
Noah Woodall, Ironwood – AZPreps Honorable Mention
Richie Pina, Sabino – AZPreps Honorable Mention
Alonzo Smith, Sabino – AZPreps Honorable Mention
Volleyball
Ariana Navarrete, St. Augustine – AllSportsTucson 2A Player of the Year, 1st-team Division, 4th-team Southern Arizona; AZPreps 2A Region Player of the Year, Offensive Player of the Year, Defensive Player of the Year, 1st-team Division
Amber Kempton, Tucson High – AllSportsTucson 6A Player of the Year, 1st-team Division
Hannah Parish, UHS – AllSportsTucson 1st-team Division, 1st-team Southern Arizona; AZPreps 1st-team Division
Jenna Johnson, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Division, 2nd-team Southern Arizona; AZPreps 2nd-team Division; 2017 4A State Champion
Claire Dunn, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Division, 2nd-team Southern Arizona; AZPreps Honorable Mention; 2017 4A State Champion
Hiliana Mizner, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Division, 3rd-team Southern Arizona; AZPreps Honorable Mention; 2017 4A State Champion
Leah McAdams, Sabino – AllSportsTucson 1st-team Division, 4th-team Southern Arizona; AZPreps 1st-team Division
Anjolie Navarrete, St. Augustine – AllSportsTucson 1st-team Division; AZPreps 1st-team Region, 2nd-team State
Carlee Tofel, Foothills – AllSportsTucson 2nd-team Division, 3rd-team Southern Arizona; AZPreps 2nd-team Division
Destiny Pundt, Mountain View – AllSportsTucson 2nd-team Division, 3rd-team Southern Arizona
Shelby Lansing, Tanque Verde – AllSportsTucson 1st-team Division; AZPreps Honorable Mention
Jordyn Evans, Tanque Verde – AllSportsTucson 2nd-team Division; AZPreps Honorable Mention
Emily Brown, Empire – AllSportsTucson 2nd-team Division; AZPreps Honorable Mention
Brandy Kishbaugh, Salpointe – AllSportsTucson All-Freshman team, 2017 4A State Champion
Tati Ortiz, Sahuarita – AZPreps Honorable Mention
Annie Fennema, Desert Christian – AllSportsTucson 1st-team Division
Alexa Altamirano, Marana – AllSportsTucson 2nd-team Division
Swimming
Preston Grandpre, Foothills – All-State and 1st-team Division 200 Medley Relay, All-State and 1st-team Division 200 Free Relay
Emma Morris, Tanque Verde – 3rd-team Division (200 Free Relay)
Cross Country
Matthew Diaz, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Division
Nick Schlagel, St. Augustine – AllSportsTucson 2nd-team Division
Congrats to all our hard-working Speed School athletes on great seasons! Have we missed anybody? Let us know!