47 Desert Speed School Athletes Named 2018 Fall All-Stars

It was a very successful Fall season for Desert Speed School athletes and teams this year, with numerous teams making deep playoff runs and a total of 47 athletes earning postseason recognition. The list was highlighted by six players earning Region Player of the Year honors at various levels. Athletes recognized included:

Football

Richie Pina, Sabino – AllSportsTucson 3A Player of the Year, 1st-team Southern Arizona and 1st-team Region; AIA 3A South Defensive Player of the Year and 1st Team; Arizona Daily Star Region Defensive Player of the Year and 1st-team Region, AZPreps365 1st-team All-State, Region Defensive Player of the Year and Player of the Year, 1st-team Region

Mario Padilla, Salpointe (below) – AllSportsTucson Southern Arizona Athlete of the Year and Southern Arizona 1st-team, 4A Offensive Player of the Year and 1st-team, Arizona Daily Star Region 1st-team, AZPreps365 1st-team Region

Michael Masunas, Sabino – AllSportsTucson Freshman of the Year

Zach Mattas, Cienega – AllSportsTucson Southern Arizona 1st team and 5A 1st-team, Arizona Daily Star 1st-team Region, AZPreps365 1st-team Region

Xavier Farhang, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team division; AZPreps365 2nd-team Region

Colin Dreis, Salpointe – AllSportsTucson Southern Arizona 1st team and 1st-team division; AZPreps365 2nd-team Region

CJ Franks, Salpointe – AllSportsTucson Southern Arizona 1st team and 1st-team division, AZPreps365 1st-team Region

Trent Strong, Salpointe – AllSportsTucson Southern Arizona 2nd team and 1st-team division; AZPreps365 2nd-team Region

Ethan King, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team division

Jamel Brown, Sabino – AllSportsTucson 1st-team; AZPreps365 2nd-team Region

Bobby Heitzinger, Catalina Foothills (below) – AllSportsTucson Southern Arizona 3rd-team and 2nd-team division, AZPreps365 1st-team Region

Cody Pacheco, Empire – AllSportsTucson 2nd-team division

Luke Regina, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona and 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region

Thomas Webb, Jr. – AllSportsTucson Southern Arizona 2nd-team and 2nd-team division, Arizona Daily Star 1st-team Region, AZPreps365 1st-team Region

Parker Steck, Ironwood Ridge – AllSportsTucson 2nd-team division; AZPreps365 Honorable Mention

Luke Straka, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team division; AZPreps365 Honorable Mention

Brad Hoge, Sabino – AllSportsTucson 2nd-team; AIA 3A South 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Max Rabich, Sabino – AllSportsTucson 2nd-team; AIA 3A South 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Nick Satterly, Sabino – AllSportsTucson 2nd-team

Hector Najar, Walden Grove – AllSportsTucson 3rd-team division, Arizona Daily Star 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region

Mason Young, Walden Grove – Arizona Daily Star 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region

Avery Ndisabiye, Sahuaro – AZPreps365 Honorable Mention

 

Volleyball

Arianna Navarette, St. Augustine (below) – AllSportsTucson 2A Player of the Year, 1st-team, AZPreps365 Region Player of the Year, 1st-team All-State, 1st-team Region

Hiliana Mizner, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team, AZPreps365 1st-team Region and Region Offensive Player of the Year

Annie Fennema, Desert Christian – AllSportsTucson 1st-team, AZPreps365 Region Offensive Player of the Year and 1st-team Region

Sophia Vera, Empire – AllSportsTucson 5A Freshman of the Year, 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Jenna Johnson, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team; AZPreps365 2nd-team Region

Brandy Kishbaugh, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team; AZPreps365 2nd-team Region

Amber Kempton, Tucson – AllSportsTucson 1st-team

Anjolie Navarette, St. Augustine – AllSportsTucson 1st-team; AZPreps365 2nd-team Region

Leah McAdams, Sabino – AllSportsTucson 1st-team, AZPreps365 1st-team Region

Sarah Jacobs, Tanque Verde – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Shelby Lansing, Tanque Verde – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Tati Hannah-Ortiz, Sahuarita – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 Honorable Mention

Claire Dunn, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Haley Duncan, Walden Grove – AllSportsTucson 2nd-team

Ashley Ruiz, Catalina Foothills – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 Honorable Mention

Victoria Ramirez, Cienega – AllSportsTucson 2nd-team; AZPreps365 2nd-team Region

Destiny Pundt, Mountain View – AllSportsTucson 3rd-team; AZPreps365 Honorable Mention

Alyssa Feltman, Ironwood Ridge – AllSportsTucson 3rd-team

Emily Brown, Empire – AZPreps365 Honorable Mention

Makayla Spencer-Everest, Empire – AZPreps365 Honorable Mention

 

Cross Country

Benji Thomas, Salpointe (below) – AllSportsTucson 2nd-Team Division

Matthew Diaz, Salpointe (below) – AllSportsTucson 3rd-Team Division

 

Golf

Zander Los, Ironwood Ridge – AllSportsTucson All-Freshman Team, 3rd-Team Southern-AZ

Cory Tertel, Foothills – AllSportsTucson 5th-Team Southern-AZ

 

(Photo Credits: Andy Morales, AllSportsTucson.com, Mike Christy, Arizona Daily Star, Hudl Images)