34 Speed School athletes were named high school All-Stars this past season following their play on the court or field. The list was dominated this season by soccer players, headlined by Ironwood’s Kelly Koppy – named 5A Player of the Year by AllSportsTucson – along with Will Birchard of UHS, who was named the Region Defensive Player of the Year by AZ Prep 365. Players recognized included:
Basketball
Chance Strawderman, St. Augustine – AllSportsTucson 2A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Gabby Lambert, Gregory School – AllSportsTucson 1A 2nd-team
Sarah Lewis, Empire – AZ Preps 2nd-team region
Soccer
Kelly Koppy, Ironwood – AllSportsTucson 5A Player of the Year and 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Will Birchard, UHS – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 1st-team region and Region Defensive Player of the Year
Isabella Almazan, Salpointe – AIA 4A Defensive Player of the Year and 4A 1st-team
Meghan Hawkins, Foothills – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Jesus Lespron, Tucson – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Tommy Silva, UHS – AllSportsTucson 6A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Emma McCormick, Ironwood – AllSportsTucson 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Trevor Parry, Ironwood – AllSportsTucson 5A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Victoria Gutierrez, Marana – AllSportsTucson 5A 1st-team
Ainsley Swanson, Marana – AllSportsTucson 5A 1st-team
Kate Connelly, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Catalina Alvarado, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Paloma Teran, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Lauren Bollinger, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Hannah Draper, Foothills – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Niko Georgiev, Salpointe – AllSportsTucson 4A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Brandon Le, Foothills – AllSportsTucson 4A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region
Reed Foster, Salpointe – AllSportsTucson 4A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region
Jeremiah Yonas, Sabino – AllSportsTucson 3A 1st-team, AZ Preps 2nd-team region
Beto Morales, Sabino – AllSportsTucson 3A 1st-team, AZ Preps 1st-team region
Ben Kopiec, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps Honorable Mention
Lauren Corral, Pusch Ridge – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps Honorable Mention
Catherine Leyva, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team
Mykayla Toth, Tanque Verde – AllSportsTucson 3A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region
Rylie Bravin, Sabino – AllSportsTucson 3A 2nd-team
Taylor Bacon, Cienega – AllSportsTucson 5A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region
Ethan Krabbendam, Ironwood – AllSportsTucson 5A 2nd-team, AZ Preps 2nd-team region
Peyton Middleton, Cienega – AllSportsTucson 5A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention
Ashley Tschida, Marana – AllSportsTucson 5A 3rd-team
Peyton Maxwell, Foothills – AllSportsTucson 4A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention
Emily Goldberg, Sabino – AllSportsTucson 3A 3rd-team
Dylan Rayo, Sabino – AllSportsTucson 3A 3rd-team, AZ Preps Honorable Mention