Forty-one Speed School athletes were recognized this past winter for their performances on the court and field. These recognitions were highlighted by four athletes who earned various Player of the Year honors: Sabino’s Ben Kopiec (soccer), Salpointe’s Kate Connelly (soccer), and Tanque Verde’s Nikya Orange (basketball), and UHS’ Aerin McQuillen (soccer). Players recognized included:
Soccer
Kate Connelly, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 1st-team State, 1st-team Region, 4A State Player of the Year
Ben Kopiec, Sabino – AllSportsTucson 3A Player of the Year, 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps3651st-team Region, 3A South Player of the Year
Aerin McQuillen, UHS – AllSportsTucson 2nd-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 1st-team State, 1st-team Region, 5A Sonoran Defensive Player of the Year
Catalina Alvarado, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 1st-team State, 1st-team Region
Hannah Draper, Catalina Foothills – AllSportsTucson 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 1st-team State, 1st-team Region
Grace Kaufman-Fuller, Salpointe – AllSportsTucson 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team State, 1st-team Region
Eric Galindo, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps3651st-team Region
Katie Jeffers, Ironwood Ridge – AllSportsTucson 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Abby Serafini, Sahuaro – AllSportsTucson 3rd-team Southern Arizona, 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Emily Masursky, UHS – AllSportsTucson 2nd-team Southern-Arizona, 2nd-team Region; AZPreps365 1st-team State, 2nd-team Region
Peyton Middleton, Cienega – AllSportsTucson 3rd-team Southern-Arizona, 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Dania Shabat, Catalina Foothills – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Zack Krautz, Catalina Foothills – AllSportsTucson 2nd-team Region (Midfield), 3rd-team (Defender); AZPreps365 Honorable Mention
Riley Bravin, Sabino – AllSportsTucson 1st-team Region; AZPreps365 1st-team Region
Dylan Rayo, Sabino – AllSportsTucson 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Brian Lopez, Catalina – AllSportsTucson 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Katie Lautaret, Tanque Verde – AllSportsTucson 1st-team Region; AZPreps365 1st-team Region
Ainsley Swanson, Marana – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Emma Nance, Catalina Foothills – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Evan Asato, Sabino – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Becca Burrows, Catalina Foothills – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Gemma DeSimone, CDO – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Sydney Lenhart, Salpointe – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Cassidy Morrow, Sahuaro – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Omar Felix, Sahuaro – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Brooklyn Mercurio, UHS – AZPreps365 Honorable Mention
Jory Leaver, Catalina Foothills – AZPreps365 Honorable Mention
AJ Hernandez, Empire – AZPreps365 Honorable Mention
Ricky Anaya, Salpointe – AllSportsTucson All-Freshman team
Basketball
Nikya Orange, Tanque Verde – AllSportsTucson 3A Player of the Year, 1st-team Southern-Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 3A Offensive Player of the Year, 1st-team State, 1st-team Region
Kiya Dorroh, Sabino – AllSportsTucson 1st-team Southern Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Emma Morris, Tanque Verde – AllSportsTucson 2nd-team Southern Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 All-State Honorable Mention, 2nd-team Region
Ella Berg, Tanque Verde – AllSportsTucson 2nd-team Southern Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Edie Cotton, UHS – AllSportsTucson 2nd-team Southern Arizona, 1st-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Sarah Lewis, Empire – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Kendall Jeong, UHS – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Keelie George, Ironwood Ridge – AllSportsTucson 2nd-team Region; AZPreps365 Honorable Mention
Kailee Cullinan, Tanque Verde – AllSportsTucson 3rd-team Region; AZPreps365 2nd-team Region
Trace Comeau, Catalina Foothills – AZPreps365 Honorable Mention
Sydney Renteria, Tanque Verde – AZPreps365 Honorable Mention
Carly Huber, Tanque Verde – AZPreps365 Honorable Mention
(Photo credits: Kelly Presnell, Arizona Daily Star; MaxPreps.com; Sabino Facebook page, TopDrawerSoccer.com)